
Ventec Centro Bespoke AOV Window
BS EN 12101-2 certified AOV Windows from AOV-Direct . For all tile roofs, including slate, clay & metal. Buy with confidence from AOV-Direct.
Contact our team for a tailored quote on this product.
Centro Window
Certified to BS EN 12101-2 with Re 1000 smoke extraction reliability. Opens to 90° delivering up to 1.68m² geometric free area at maximum size for rapid smoke dispersal.
Why specify the Centro Window
Smoke Ventilation. Certified to BS EN 12101-2 with Re 1000 smoke extraction reliability. Opens to 90° delivering up to 1.68m² geometric free area at maximum size for rapid smoke dispersal.
Versatile Installation. Suitable for roof pitches from 15° to 90° with 17 standard size configurations. Aerodynamic free area from 0.29m² to 1.01m² depending on selected dimensions.
Built to Last. B 300 resistance to 300°C. Wind load WL 3000 and snow load up to SL 2741 depending on pitch and size. Vacuum-impregnated pine resists rot and decay.
Configuration options
1140mm x 1180mm (Standard). Standard in-stock size delivering 1.17m² geometric free area and 0.71m² aerodynamic free area. Current draw 1.4 amps. Natural or white finish options.
Larger Sizes (Up to 1.68m² GFA). Available in sizes up to 1340mm(W) x 1400mm(H) delivering up to 1.68m² geometric free area. 17 standard size combinations across four width and four+ height options.
Custom Options (Bespoke). Minimum 780mm(W) x 780mm(H), maximum 1340mm(W) x 1400mm(H). Bespoke colour finishes and non-standard flashing kits available on request.
Technical Specifications
Technical Specifications
| Specification | Detail |
|---|---|
| Certification | BS EN 12101-2 |
| Opening Mechanism | Centre pivot |
| Opening Angle | 90° |
| Voltage | 24V DC |
| Roof Pitch Range | 15°–90° |
| Frame Material | Vacuum-impregnated knot-free pine |
| Glazing | 4mm toughened + 14mm argon spacer + 6.8mm laminated |
| Control Compatibility | 400 Series AOV panels |
| AOV Window | Centre-pivot |
| Free Area | Up to 1.68m² GFA |
| Thermal | Insulated glazing with low-E coating |
| Opening | 90° opening for maximum smoke clearance |
| Geometric Free Area | 1.17m² (standard) / up to 1.68m² |
| Aerodynamic Free Area | 0.71m² (standard) / up to 1.01m² |
| BBA Approved | 02/3944 |
| Vent Opening Angle | 90° |
| Opening Time | < 60 seconds |
| Reliability (Smoke) | Re 1000 |
| Wind Load | WL 3000 |
| Snow Load | Up to SL 2741 |
| Resistance Temp High | B 300 (300°C) |
| Power Input | 24Vdc |
| Current Consumed | 1.4 amps |
| Motor Type | Chain link |
| Cable Cores | 2 Core + Earth |
| Wiring | 3-core flying lead (Brown/White/Orange) |
| Standard Size | 1140mm(W) x 1180mm(H) |
| Min Size | 780mm(W) x 780mm(H) |
| Max Size | 1340mm(W) x 1400mm(H) |
| Roof Pitch | 15° to 90° |
| Internal Finish | Natural lacquer (white/bespoke on request) |
| Flashing Kit | Tile (up to 5mm) as standard |
Shipping & Returns
Shipping & Returns











