
Ventec AOV LAM 1m2 GFA Roof Louvre
BS EN 12101-2 AOV Lam Stairwell & Smoke Shaft Louvres for both natural and smoke ventilation. The Ventec Lam by AOV-Direct with Next Day Despatch Available.

Ventec AOV LAM 1m2 GFA Roof Louvre
Datasheets & Downloads
1 fileVentec AOV LAM
Certified to BS EN 12101-2 with Re 300 smoke extraction reliability and B 300 resistance to 300°C. Opens in under 60 seconds for rapid smoke dispersal.
Why specify the Ventec AOV LAM
Smoke Ventilation. Certified to BS EN 12101-2 with Re 300 smoke extraction reliability and B 300 resistance to 300°C. Opens in under 60 seconds for rapid smoke dispersal.
Scalable Performance. From 1.26m² to 9.5m² geometric free area, the LAM scales to suit any project requirement. Standard sizes in stock for next day despatch, bespoke sizes on request.
Universal Mounting. Installs at any angle from horizontal to vertical. Turn-down flange suits a 150mm high, 90mm wide finished upstand. Custom flange widths from 70mm to 320mm.
Configuration options
Standard Size (1.26m² GFA). 1200mm(W) x 1400mm(L) structural opening. 6 blades. Aerodynamic free area 1.06m². Weight 46 kg. Current draw 0.8 amps.
Large Size (1.8m² GFA). 1200mm(W) x 2000mm(L) structural opening. 6 blades. Aerodynamic free area 1.53m². Weight 71 kg. Current draw 1.0 amps.
Custom Sizes (Bespoke). Min 500mm(L) x 800mm(W), max 2200mm(L) x 3800mm(W). Up to 9.5m² GFA. Non-standard sizes may not be tested to BS EN 12101-2.
Facade Installation (Vertical). Vertical LAM option with rain shield available on request for facade-mounted smoke ventilation applications.
Technical Specifications
Technical Specifications
| Specification | Detail |
|---|---|
| Structural Opening | 1200mm (W) x 1400mm (L) |
| External Kerb | 1380mm (W) x 1580mm (L) |
| Opening Time | < 60 seconds |
| Geometric Free Area | 1.26m² / 1.8m² |
| Voltage | 24v |
| Blade Material | 1.25mm aluminium (standard) |
| Base Height | 150mm |
| Wind Load | WL 1500 |
| Certification | BS EN 12101-2 |
| GFA (Geometric Free Area) | 1.26m² |
| Aerodynamic Free Area (Aa) | 1.06m² |
| Overall Unit Dimensions | 1400mm (W) × 1600mm (L) |
| Total Height | 550mm |
| Weight | 46 kg / 71 kg |
| Number of Blades | 6 (standard) |
| Base Material | 2mm aluminium |
| Current Consumption | 0.8 / 1.0 amps |
| Snow Load | SL 250 |
| Operating Temperature | −25°C to +300°C (B300) |
| Operational Reliability | Re 300 |
| Dual-Purpose Reliability | Re 10000 |
| Fire Class | B300 |
| Cable | FP PLUS 2-Core + Earth |
| U-value | Up to 1.2 W/m²K (size and option dependent) |
| Control Compatibility | 400 Series AOV panels |
| GFA | up to 1.8m² |
| Mounting | Roof + facade |
| Lid Options | Poly, insulated |
| Aerodynamic Free Area | 1.06m² / 1.53m² |
| Reliability (Smoke) | Re 300 |
| Reliability (Daily) | Re 10000 |
| Operating Temp Low | -25°C |
| Resistance Temp High | B 300 (300°C) |
| Vent Fire Class | E |
| Operating Voltage | 24Vdc |
| Cable Cores | 2 Core + Earth |
| Size (1.26m² GFA) | 1200mm(W) x 1400mm(L) |
| Size (1.8m² GFA) | 1200mm(W) x 2000mm(L) |
| Min Bespoke | 500mm(L) x 800mm(W) |
| Max Bespoke | 2200mm(L) x 3800mm(W) |
| Base Insulation | 20mm mineral wool |
| Flange | 100mm overlay with 30mm drip cap |
| Upstand | 150mm min. height, 90mm max. width |
Shipping & Returns
Shipping & Returns










