
Ventec AOV Blade 1m2 GFA Roof Louvre and Facade Vent
BS EN 12101-2 AOV Lam Stairwell & Smoke Shaft Louvres for both natural and smoke ventilation. The Ventec Lam by AOV-Direct with Next Day Despatch Available.

Ventec AOV Blade 1m2 GFA Roof Louvre and Facade Vent
Ventec AOV Blade
Certified to BS EN 12101-2 with Re 1000 smoke extraction reliability. 90° blade opening delivers up to 1.62m² aerodynamic free area in under 60 seconds.
Why specify the Ventec AOV Blade
Smoke Ventilation. Certified to BS EN 12101-2 with Re 1000 smoke extraction reliability. 90° blade opening delivers up to 1.62m² aerodynamic free area in under 60 seconds.
Thermal Efficiency. U-value from 2.07 W/m²K ensures compliance with Approved Document L. Mineral wool insulated blades and base provide excellent thermal performance when closed.
Compact Design. Delivers high geometric free area from a compact footprint. Two standard sizes suit 1.0m² or 1.5m² GFA regulation requirements without oversized structural openings.
Configuration options
Standard Size (1.27m² GFA). 1400mm(W) x 1186mm(L) structural opening. 5 blades. Aerodynamic free area 1.06m². U-value 2.07 W/m²K. Weight 70 kg. Current draw 1.0 amps.
Large Size (1.92m² GFA). 2100mm(W) x 1186mm(L) structural opening. 5 blades. Aerodynamic free area 1.62m². U-value 2.18 W/m²K. Weight 100 kg. Current draw 1.0 amps.
Custom Options (Bespoke). Non-standard sizes available on request. Base insulation and blade material options can be specified. Vertical facade installation with rain shield available.
Technical Specifications
Technical Specifications
| Specification | Detail |
|---|---|
| Structural Opening | 1400mm (W) x 1186mm (L) |
| External Kerb | 1626mm (W) x 1840mm (L) |
| Opening Time | < 60 seconds |
| Geometric Free Area | 1.27m² / 1.92m² |
| Voltage | 24v |
| Blade Material | Aluminium |
| Base Height | 200mm |
| Wind Load | WL 1500 |
| Certification | BS EN 12101-2 |
| GFA (Geometric Free Area) | 1.0m² |
| Glazing | 6mm toughened outer / argon cavity / 6mm laminate low-E inner |
| Frame | Thermally broken extruded aluminium |
| Finish | Polyester powder coat RAL 9010 (white) |
| Opening Angle | 90° |
| Safety | Anti-trap feature included |
| Control Compatibility | 400 Series AOV panels |
| GFA | up to 1.92m² |
| Mounting | Roof + facade |
| Lid Options | Poly, insulated |
| Aerodynamic Free Area | 1.06m² / 1.62m² |
| Compliance | Approved Document L |
| Blade Opening Angle | 90° |
| Number of Blades | 5 |
| Reliability (Smoke) | Re 1000 |
| Snow Load | SL 250 |
| Ambient Temp | -25°C to +70°C |
| Resistance Temp High | B 300 (300°C) |
| Vent Fire Class | E |
| Operating Voltage | 24Vdc |
| Current Consumption | 1.0 amps |
| Cable Cores | 2 Core + Earth |
| Size (1.27m² GFA) | 1400mm(W) x 1186mm(L) |
| Size (1.92m² GFA) | 2100mm(W) x 1186mm(L) |
| U-value | 2.07 / 2.18 W/m²K |
| Base Material | Aluminium |
| Base Insulation | Mineral wool |
| Blade Insulation | Mineral wool |
| Overlay Flange | 220mm all round |
| Drip Cap | 40mm |
| Weight | 70 kg / 100 kg |
Shipping & Returns
Shipping & Returns











